siemie lniane jak pić

Siemie lniane odchudzanie,poznaj właściwości I jak jeść i pić

Siemię lniane znane jest już od kilku tysięcy lat. Uprawiano je w Babilonie, gdzie bardzo szybko doceniono właściwości zdrowotne tej rośliny. Dzisiaj o siemieniu wiemy jeszcze więcej, ale wciąż nie wszyscy doceniają jego unikalną wartość.

A przecież siemię dostarcza mnóstwo witamin, łatwo przyswajalne białka, kwasy tłuszczowe, błonnik, ważne dla zdrowia minerały. W dodatku, w przeciwieństwie do innych modnych roślin, jest tani i łatwo dostępny.

W pośpiechu ? ==> Sprawdź nasze promocje

Siemie lniane a odchudzanie

Dlaczego warto stosować siemię lniane ?

[wp-compear id=”748″]

Len jest jedną z najstarszych roślin uprawianych na terenie Polski. Główny cel to oczywiście pozyskanie włókien do produkcji materiału, ale nasiona lnu są też powszechnie wykorzystywane w celach leczniczych i spożywczych.

Len słynie z bardzo bogatego składu, pomaga w leczeniu niektórych schorzeń i wspiera kuracje odchudzając tak jak jagody acai .

Gdzie kupić siemię lniane, sklep,apteka ?

Len można kupić w każdej aptece i sklepie zielarskim, a cena za 400-gramową paczkę to jedyne pięć złotych. Widać więc, że o swoje zdrowie i urodę można zadbać naprawdę tanim kosztem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

siemie lniane właściwościAle żeby len spełnił swoje zadanie, muszą to być świeże, nieprzetworzone ziarna. Już zmielone proszki nie mają cennych właściwości, mogą wręcz być toksyczne.

Trzeba też zwrócić uwagę, czy zakupiony len jest suchy – jeśli nie, to znaczy, że ziarna zostały uszkodzone i wytrącił się z nich olej.

Siemię lniane należy przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym pojemniku, w ciemnym miejscu i w niezbyt wysokiej temperaturze.

 

Skład siemienia lnianego

 

  1. Siemię lniane w 40 procentach składa się z tłuszczu, ale jest to tłuszcz bardzo wartościowy, niezbędny dla zdrowia.
  2. 30 procent to z kolei błonnik czyli włókno pokarmowe, frakcji rozpuszczalnej w wodzie.
  3. W 20 procent siemię lniane to łatwo przyswajalne, wartościowe biało.
  4. Do tego w składzie siemienia znajduje się jeszcze beta karoten, witaminy z grupy B, witamina E, potas, magnez, żelazo, kwas foliowy.
  5. Jeśli chodzi o kwasy tłuszczowe, to wymienić należy przede wszystkim kwasy omega, ale ważną rolę odgrywają też kwasy oleinowe, linolowe, alfa-linolenowe. Dzięki nim organizm jest silniejszy i bardziej odporny na choroby oraz ma więcej składników do odbudowy komórek.

Przeczytaj także: Zasady skutecznego odchudzania

Kwasy omega w siemieniu lnianym

Kwas omega to jeden z najcenniejszych składników tej rośliny. Dlaczego te kwasy są tak ważne? Bo to właśnie dzięki nim obniża się poziom złego cholesterolu, zmniejsza się więc przy okazji ryzyko zawału i innych chorób serca.

Kwasy omega chronią przed dną moczanową, toczniem, RZS, chorobami wywołanymi przez stan zapalny.

Jak jeszcze pomoże ci len ?

Siemię lniane sprawdza się również w profilaktyce chorób nerek, stawów, skóry oraz schorzeń autoimmunologicznych. Dzięki kwasom omega łatwiej też wyleczyć trądzik, egzemę, oparzenia skóry, łuszczycę. W przypadku mężczyzn obecność kwasów omega jest cenna ze względu na pomoc w leczeniu impotencji, niepłodności oraz problemów z prostatą.

 

Lignany co to takiego ?

 

W siemieniu lnianym znajdziemy bardzo wysokie stężenie lignan. Są to fitoestrogeny, bardzo silne przeciwutleniacze wyłapujące groźne wolne rodniki. ( sprawdź także co pisze na ten temat wikipedia ) Lignany chronią też kwasy omega przed działaniem światła i tlenu, dzięki czemu ich zawartość w nasionach utrzymuje się na tak wysokim poziomie.

Lignany także przysłużą się naszemu zdrowiu, bo jak pokazują badania, są bardzo pomocne przy zwalczaniu zmian miażdżycowych w głównych naczyniach krwionośnych.

Do tego zapobiegają rozwojowi raka piersi oraz raka jelita grubego. Lignany wyrównują poziom hormonów, zwłaszcza estrogenów i progesteronów, dlatego są polecane kobietom przechodzącym menopauzę oraz kobietom, które mają trudności z zajściem w ciążę. Lignany biorą też udział w procesach mających na celu zahamowanie starzenia się skóry.

Jak działa siemię lniane?

 

  • Siemię często stosuje się osłonowo, jako środek profilaktyczny, chroniący przed infekcjami i zmianami chorobotwórczymi. Za sprawą siemienia lnianego szkodliwe drobnoustroje mają mniej szans na rozwój i zaatakowanie organizmu.
  • Siemię obniża poziom cukru we krwi, dzięki czemu chroni przed cukrzycą i miażdżycą.
  • Wzmacnia serce i cały układ krążenia.
  • Znacząco poprawia perystaltykę jelit, stosowany jest więc jako środek na przeczyszczenie, zaparcia, biegunki i bóle brzucha.
  • Siemię lniane, jeśli będzie spożywane regularnie, wzmocni naturalną pracę jelit, co powinno wyeliminować kłopoty z trawieniem i zaparciami.
  • Siemię, bogate w witaminy z grupy B, fantastycznie wzmacnia włosy, paznokcie i skórę. Nadaje się także jako lek w przypadku przeziębień i łagodniejszych schorzeń układu oddechowego.

[wp-compear id=”748″]

Siemie lniane na odchudzanie jak stosować

Jeśli ktoś chce utrzymać niską wagę, musi w pierwszym rzędzie zadbać o to, by jedzenie było prawidłowo wykorzystywane przez organizm. Niezmiernie ważne jest właściwe wchłanianie substancji odżywczych, a właśnie ten proces wspiera siemię lniane.

Dzięki jego obecności w organizmie, łatwiej pozbyć się toksyn blokujących wchłanianie witamin i minerałów, dodatkowo organizm znacznie lepiej gospodaruje dostarczoną energią, spalając ją od razu zamiast odkładać w postaci tłuszczu.

Siemię lniane przyspiesza trawienie, co także ułatwia gubienie kilogramów w szybkim tempie.

Warto zobaczyć: Skuteczne tabletki na odchudzanie

Len na odchudzanie

Ze względu na te zalety siemię lniane powinno się znaleźć w diecie odchudzającej oraz w jadłospisie każdej osoby, która zamierza utrzymać prawidłową masę ciała.

Oczywiście, siemię nie załatwi całego problemu w pojedynkę – jego właściwości będą najlepiej wykorzystane, gdy jednocześnie zacznie się stosować idealnie zbilansowaną dietę i uprawiać sport. Wszystkie te czynniki wpłyną jednak na to, że metabolizm się polepszy, a wraz z nim zniknie cała nadwaga.

 

Siemie lniane jak przyrządzać ?

Ponieważ siemię to w dużym stopniu błonnik, nasiona tej rośliny dobrze rozpuszczają się w wodzie. I właśnie pod taką postacią warto go przyjmować jako środek odchudzający.

Nasiona po prostu zalewa się wodą, a kiedy napar dotrze do żołądka, tworzy się tam specyficzna galaretka, dzięki której przywrócona zostanie naturalna mikroflora układ pokarmowego.

Siemię lniane do picia – Jak pić ?

Picie siemienia lnianego a odchudzanie

To nie wszystko. Galaretka ta jest gęsta i zajmuje sporo miejsca, zatem świetnie wypełnia żołądek, który nie wysyła już sygnałów, że jest pusty. Innymi słowy, siemieniem lnianym da się oszukać głód, bo nawet niewielka porcja siemienia daje uczucie sytości.

Ale trzeba pamiętać też o tym, że siemię nie jest tak nisko kaloryczne jak czysty błonnik, dlatego jego dzienne spożycie nie może być za wysokie, jeśli głównym celem jest szybka utrata wagi. W ciągu jednej doby wskazane są maksymalnie trzy łyżki tych nasion.

Większe dawki mogą sprawić, że wprawdzie ciało będzie dobrze odżywione i zdrowsze, ale niekoniecznie uda się obniżyć swoją wagę.

 

Siemię lniane na różne dolegliwości

 

Siemię lniane wykorzystuje się także ze względu na właściwości prozdrowotne.

Na kaszel

W przypadku infekcji dróg oddechowych wystarczy klasyczny napar, czyli zalanie kilku łyżek ziaren wrzątkiem i odczekanie, do których po kilkunastu minutach dodaje się odrobinę miodu.

Na żoładek

Jeśli natomiast problemem jest podrażniony żołądek, należy przygotować odwar z nasion. Łyżkę siemienia zalewa się szklanką wody, ale niezbyt ciepłej, po czym naczynie umieszcza się na wolnym gazie i gotuje pod przykryciem przez 15 minut. Po wystudzeniu mikstury należy ją odcedzić i wypić – gęsta, jednolita maź ochroni ścianki żołądka i złagodzi podrażnienia.

Szukasz skutecznego  spalacza tłuszczu ? ==>> Kliknij tutaj

Siemię lniane na biegunkę

W przypadku biegunki robi się zwykły napar, który po odcedzeniu należy pić do czasu, aż biegunka ustąpi. Gdy natomiast siemię lniane stosujemy profilaktycznie, jako dodatek do zdrowej diety, najlepsze są zwykłe napary z dwóch, trzech łyżek nasion. Jeśli jednak napoje z siemieniem pijemy kilka razy w ciągu dnia, należy ilość ziaren przy jednej porcji zmniejszyć do jednej łyżeczki.

Len  jako dodatek do potraw

Siemię lniane nie musi być spożywane wyłącznie jako napar. Można jeść także nasiona, ale koniecznie zmielone, bo pełne ziarna są trochę zbyt obciążające dla układu pokarmowego. Bardzo ważne jest również, by łączyć posiłki z siemieniem z dużą ilością wody.

Siemię musi mieć odpowiednio dużo płynów, z którym się połączy, w przeciwnym razie będzie zalegać w jelitach.

Jak jeszcze używać lenu ?

Kiedy nasiona siemienia lnianego zostaną zmielone, da się ich używać na bardzo różne sposoby.siemie lniane jak pić Najczęściej taki lniany proszek dodaje się do zup, sosów i sałatek, można nim także posypywać mięso oraz ryby.

Siemię lniane w formie proszku dodaje się nawet do bułeczek i ciast, a w dietetycznej kuchni siemię zastępuje jajka w wypiekach, kotletach i zapiekankach.

Obecności siemienia nie trzeba się obawiać, ponieważ jego smak jest bardzo delikatny i ledwie wyczuwalny, zwłaszcza że dodaje się je tylko w umiarkowanych ilościach.

Za to korzyści z takiego dodatku są ogromne, bo dzięki temu organizm lepiej trawi posiłki i szybciej się oczyszcza z toksyn oraz złogów.

Olej lniany właściwości lecznicze

Siemię lniane można czasami zastępować olejem. Jest on wyciskany z ziaren lnu i też ma wysoką zawartość kwasów omega oraz soli mineralnych. Olej z lnu można jednak spożywać wyłącznie na zimno, dlatego najczęściej jest to po prostu dodatek do sałatek.

Olej lniany stosuje się również zewnętrznie, jako naturalny kosmetyk do pielęgnacji włosów, skóry i paznokci. Olej musi być przechowywany w lodówce i po jego zakupie trzeba go szybko zużyć, zanim zdąży zjełczeć.

Siemię lniane dostarcza błonnika

Wykorzystuje się przy odchudzaniu ze względu na wysokie stężenie błonnika. Błonnik działa w ten sposób, że wypełnia żołądek i pomaga ograniczyć wielkość porcji, ma jednak to do siebie, że może przy okazji obciążyć żołądek.

Jeśli układ pokarmowy nie jest jeszcze przyzwyczajony do tak intensywnej pracy, należy zaczynać od niewielkich dawek siemienia.

Na początek spożywamy tylko jedną łyżeczkę dziennie, w kolejnym tygodniu można dodać drugą łyżeczkę, a po miesiącu dzienna dawka może się zwiększyć do trzech łyżeczek. Ale to powinna być maksymalna dawka, bo wielkie ilości błonnika wcale nie są już tak dobre dla naszego organizmu.

W większych ilościach siemię stosuje się wyłącznie doraźnie, na przykład przy silnych zaparciach, by przeczyścić układ pokarmowy, jednak w normalnym stosowaniu trzy łyżki to max, co można przyjąć.

Przyda się też robienie przerw w lnianej diecie, na przykład co dwa miesiące, tak by jelita mogły odpocząć od dużych dawek błonnika.

Jakie siemie lniane warto kupować?

Siemię lniane należy kupować tylko pod postacią ziaren, gotowe preparaty są mało wartościowe i w gruncie rzeczy niewiele dają. Siemię lniane występuje w kilku odmianach, a najcenniejsze są te, które mają wysoką zawartość tłuszczu, na poziomie 30-45 procent.

Zawartość kwasów tłuszczowych w danym siemieniu lnianym powinna być podana na opakowaniu – jeśli takich informacji nie ma, najprawdopodobniej jest to produkt gorszej jakości.

Na co uważać !!!!

Pamiętajmy też, że błonnik w siemieniu blokuje wchłanianie niektórych substancji leczniczych, dlatego należy uważać na lenne napary w trakcie kuracji lekami.

Dla bezpieczeństwa nie wolno łączyć obu tych rzeczy – napar z siemienia pijemy dopiero po upływie co najmniej jednej godziny od przyjęcia leku. Dla pewności można także skonsultować się z lekarzem, który doradzi, jak łączyć oba preparaty.

Czy siemię lniane może zaszkodzić?

Generalnie siemię lniane jest bezpieczne i przyjazne dla zdrowia. Ale ważna jest metoda jego przygotowania. W nasionach lnu znajdują się substancje cyjanogenne, które mogą się przekształcić w toksynę. Do takich sytuacji dochodzi na przykład wtedy, gdy ziarna są nieumiejętnie mielone.

Na szczęście substancji cyjanogennych w lnie jest bardzo mało i do zatrucia potrzebne są naprawdę duże ilości siemienia, niemniej jednak najzdrowiej jest zmielone ziarna lnu zalać gorącą wodą, co zahamuje proces cyjanogenezy.

Dodatkowo, warto napary z siemienia łączyć z kwasami, ponieważ takie kwaśne środowisko skutecznie blokuje substancje toksyczne. Wystarczy więc do naparu dolać sok owocowy albo po prostu dodać ziarna lnu bezpośrednio do koktajlu owocowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *