Jak wygląda dieta 1000 kalorii

Dieta 1000 kcal jest znana na całym świecie. Pomaga zgubić kilka kilogramów w krótkim przeciągu czasu, ale jest też najbardziej ryzykowna, jeśli chodzi o zgubny efekt jojo. Można temu zapobiec, przygotowując dietę 1000 kcal według określonego planu, który dotyczy także czasu już po zakończeniu diety.

Dieta 1000 kcal

Przeczytaj także: Jak skutecznie schudnąć z brzucha 

W tym sposobie odchudzania liczy się nie tylko niska kaloryczność posiłków, ale też ich jakość, bo utracie wagi wcale nie sprzyja głodzenie, a jedynie zmiana nawyków na te zdrowsze. Jak to więc wygląda w praktyce?

[wp-compear id=”748″]

Jak działa dieta 1000 kalorii ?

Mimo tego, że z jedzeniem do organizmu trafi znacznie mniejsza ilość kalorii, wszystkie funkcje życiowe muszą działać bez zarzutu. A to jest możliwe jedynie wtedy, gdy dostarczamy wszystkich składników odżywczych, w tym również węglowodanów i tłuszczów.

Chodzi jedynie o to, by nieco zmniejszyć ich liczbę oraz by zmienić źródło na bardziej wartościowe – przykładowo, zamiast zwykłego tłuszczu zwierzęcego trzeba stosować oliwę z oliwek.

Bez dostarczania węglowodanów, ciało będzie mieć znacznie mniej siły, pogorszy się także sprawność umysłowa. Dlatego każdy posiłek musi zawierać cenne witaminy i minerały, dopiero wtedy utrata wagi będzie przebiegać zgodnie z planem.

 

Jak ograniczać kalorie?

W tej diecie 1000 kalorii, zgodnie z nazwą, redukujemy ilość kalorii spożywanych w ciągu dnia do zaledwie jednego tysiąca. To mniej, niż dopuszcza zdrowe żywienie, dlatego dietę tą stosuje się tylko przez krótki okres czasu, nie wolno też dopuścić do wycieńczenia ciała. Posiłków w ciągu dnia trzeba zjeść co najmniej cztery, dozwolone są także przekąski, jeśli są one zdrowe i niskokaloryczne.

Przeczytaj także: Zasady skutecznego odchudzania

Dieta 1000 kcal jadłospis

O czym pamiętać tworząc jadłospis !

Układanie jadłospisu zaczynamy od wyeliminowania wszystkich bezwartościowych i tuczących pokarmów. Na pierwszy ogień idą:

  • słodycze oraz słone przekąski,
  • następnie wyrzucamy z menu wędliny z wysoką zawartością tłuszczu,
  • czerwone mięso, tłusty nabiał, dania wysoko przetworzone,
  • białe pieczywo, białe makarony i ryż.

W ich miejsce wprowadzamy dietetyczne odpowiedniki, czyli:

  • ryż brązowy,
  • makaron razowy,
  • ryby,
  • chude mięso,
  • kasze,
  • pełnoziarnisty chleb.

Do tego jak najwięcej surowych warzyw i trochę owoców. Do picia tylko woda, zielona albo czerwona herbata. Trzeba uważać na soki, bo one często zawierają sporo cukru, dlatego zwykle lepiej w ich miejsce po prostu zjeść świeży owoc.

Dań nie smażymy, a tylko gotujemy, ewentualnie pieczemy. Do mięs, ryżu i sałatek nie stosujemy sosów, co najwyżej dietetyczne dressingi.

Przykładowy jadłospis diety tysiąc kalorii

Śniadanie: dwie kromki pełnoziarnistego pieczywa, kilka plasterków pomidora, sałata, chudy twarożek;

Drugie śniadanie: jedno jabłko;

Obiad: plasterek gotowanego schabu, kilka łyżek gotowanej kaszy gryczanej, surówka z marchewki i pietruszki;

Podwieczorek: serek wiejski z kukurydzą;

Kolacja: omlet ze szpinakiem.

 

Albo:

Śniadanie: dwa jajka na miękko, pełnoziarnisty tost;

Drugie śniadanie: sałatka z połowy puszki tuńczyka w sosie własnym, 2-3 łyżek kukurydzy, małego pomidora;

Obiad: pół szklanki ryżu, 10 dag piersi kurczaka, surówka z papryki;

Podwieczorek: kilka marchewek;

Kolacja: pełnoziarnista kromka chleba z chudą wędliną.

 

Jaka jest skuteczność diety 1000 kcal?

Nagłe ograniczenie  liczby kalorii rzeczywiście skutkuje widoczną utratą masy ciała. W ciągu tygodnia można zgubić od 2 do 4 kilogramów, ale im dłużej ta dieta będzie się ciągnąć, tym gorsze będą efekty. Dlaczego?

Tak drastyczny spadek kaloryczności posiłków prowadzi do tego, że organizm mocno spowalnia metabolizm. Tłuszcz w końcu przestaje być spalany, lecz odkłada się w formie zapasów.

Ciało zaczyna bardzo oszczędnie gospodarować tymi zapasami, dlatego prędzej organizm spali mięśnie niż kolejne porcje tłuszczu. W końcu dzieje się tak, że choć jemy mało, waga stoi w miejscu, a tkanka tłuszczowa zaczyna się powiększać, osiągamy więc efekt odwrotny do zamierzonego.

Bezpieczne odchudzanie z dietą 1000 kcal

I to jest właśnie powód, dla którego dietę 1000 kcal wolno stosować tylko przez tydzień. Jeśli przeciągniemy ją na kolejne dni, organizm zacznie szwankować, metabolizm się rozreguluje i jeszcze trudniej będzie gubić nadwagę, mimo że początkowo przynosiło to efekty.

 

Ćwiczenia fizyczne podczas stosowania diety

 

dieta 1000 kalorii Podczas diety tysiąca kalorii warto uprawiać sport i przynajmniej przed godzinę dziennie aktywnie się poruszać.

Treningi pomagają budować masę mięśniową, a one też odgrywa dużą rolę w utrzymaniu właściwej wagi. Im więcej mięśni, tym więcej kalorii się spala, dodatkowo skóra po utracie wagi nie wiotczeje, tylko utrzymuje pożądaną jędrność.

Sport pomaga też szybciej spalić kalorie dostarczone z pożywieniem, dzięki czemu da się schudnąć jeszcze więcej niż tylko przy samym ograniczaniu wielkości posiłków.

 

Co po zakończeniu diety?

Koniec diety nie oznacza bynajmniej końca odchudzania. Jeśli od razu zaczniemy jeść jak przed dietą, utracone kilogramy zaraz wrócą, więc cały wysiłek pójdzie na marne. Trzeba liczbę kalorii zwiększać stopniowo, tak by organizm przyzwyczaił się do nowych zasad żywieniowych.

Kaloryczność posiłków można zwiększać np. o 200-300 kcal w ciągu tygodnia, tak że do 2000 kcal normalnego jadłospisu wróci się po kilku tygodniach. To znacznie zdrowszy sposób, i bardzo skuteczny, bo utrwala się efekt tygodnia na 1000 kalorii.

Jeśli chcemy, możemy też na stałe ograniczyć ilość kalorii w dziennym jadłospisie, nie może to być jednak mniej niż 1200 kcal, bo to absolutne minimum dla normalnego funkcjonowania organizmu.

W przypadku kobiet, utrzymanie niskiej wagi zapewni dieta np. 1700 kcal, mężczyznom przyda się jeszcze ok. 400 kcal więcej ze względu na wyższy wydatek energetyczny. A jeśli połączy się zdrowe odżywianie z regularnymi treningami, można zejść do naprawdę niskiej wagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *